Om oss

Vilka vi är

Om Miljöhälsan

Miljöhälsan i Klarälvdalen AB är en av norra Värmlands största och äldsta företagshälsovårdar och har funnits i Hagfors och Munkfors sedan början av 1970-talet.

Vår verksamhet är kvalitetssäkrad vilket betyder att vi hela tiden ser över verksamheten i syfte att ni som kund ska få bästa möjliga service. Vi vill gärna satsa på ert företag och hjälpa till att måna om er personal. De pengar våra kunder satsar på medarbetarnas hälsa och välbefinnande får de tillbaka genom sänkta kostnader för sjukfrånvaro. Det är alltså en lönsam investering att hålla personalen frisk. Om medarbetarna är friska, känner arbetsglädje och trivs på jobbet – då mår hela företaget bra.

Vi finns här för dig

Vi har tjänster som är anpassade för att ge våra kundföretags anställda hjälp till att må bra. Det handlar om många olika saker som till exempel det systematiska arbetsmiljöarbetet, ergonomiskt utformade arbetsplatser, tidig rehabilitering, hälsosamtal, viktnedgång och mycket annat.

Kvalitetssäkring
Sveriges företagshälsor

Anders Flodman

VD, ERGONOM / FYSIOTERAPEUT
anders.flodman@miljohalsan.se

Pia Sandström 

ADMINISTRATION, RECEPTION MUNKFORS
pia.sandstrom@miljohalsan.se

Annelie Åkerlund 

FHV SEKRETERARE, RECEPTION HAGFORS
annelie.akerlund@miljohalsan.se

Anders Östlund 

HÄLSOCOACH, LIC. PERSONLIG TRÄNARE
anders.ostlund@miljohalsan.se 

Maria Nilsson Wiklund

BETEENDEVETARE
maria.wiklund@miljohalsan.se

Fredrik Andersson

ARBETSMILJÖINGENJÖR
fredrik.andersson@miljohalsan.se

Eva Kumlin

FÖRETAGSSKÖTERSKA/BETEENDEVETARE
eva.kumlin@miljohalsan.se

Anne-Marie Pettersson 

FÖRETAGSLÄKARE

Daniel Elfgren

HR-KONSULT
daniel.elfgren@miljohalsan.se


Marcus Rydberg

LEGITIMERAD ORTOPEDINGENJÖR
marcus@ortoskliniken.se

Tommy Elfstrand 

FÖRETAGSLÄKARE



Annelies Dijk

FYSIOTERAPEUT/ERGONOM
annelies.dijk@miljohalsan.se

Inger Sjöström 

FÖRETAGSSKÖTERSKA
inger.sjostrom@miljohalsan.se

Susanne Gunnarsson

FÖRETAGSSKÖTERSKA
susanne.gunnarsson@miljohalsan.se

Vår historia

Miljöhälsans historia sträcker sig ända från 1970-talet till idag.
Under årens lopp har vi hjälpt många nöjda kunder.

1970-talet
Inbyggd företagshälsovård (Uddeholms AB)

1980-talet
Försäljning av ”externa tjänster” påbörjades
Till kommuner mm.

1981
Munkforshälsan AB bildades

1985
Hagforshälsan AB bildades

1988
Fusion Hagforshälsan AB och Uddeholms hälsan AB till Hagforshälsan AB

1999
Fusion Hagforshälsan AB och Munkforshälsan AB Miljöhälsan i Klarälvdalen AB bidas, är föreningsägd av ett antal företag tillsammans med Hagfors och Munkfors Kommun.

2004
Föreningen säljer och Miljöhälsan i Klarälvdalen AB blir privatägt.

Personal
Vi som jobbar på Miljöhälsan tycker det är viktigt att ge en bra och personlig service.
Säkerhet & Covid
Säkerhet är viktigt för oss och vi ser till att restriktioner följs på rätt sätt.
Erfarenhet
Under åren har vi samlat på oss gedigen erfarenhet inom våra områden.
Aktiviteter
Vi erbjuder både företagshälsovård men också träning i våra lokaler Pulsen.